* NO Vaulting today at the club 7/3/2019, 6:30-9:00.  HOLIDAY!

ALTITUDE HEADQUARTERS

3000 SENECA INDUSTRIAL PARKWAY

BELLEVUE, OHIO  44811 


Summer Pole Vault Sessions Sign up for 2019 

*Checks made out to : Bellevue Recreation Department


*Checks sent to: Bellevue Recreation Department

               800 Monroe Street

               Bellevue, Ohio 44811

               Att: Pole Vault Program

 

*3 sessions- Two and one half hour each:

               Wednesdays-6:30-9:00- June 5,12,19,26-July 10,17,24,31- Aug. 7-14

               Sundays-4:00-6:30- June 9,16,23,30-July 7,14,21,28- Aug. 4,11

               Sundays-6:30-9:00- June 9,16,23,30-July 7,14,21,28- Aug. 4,11


*Cost for the sessions are as follows:

              Attending one session a week- $200

              Attending two sessions a week- $350


*Text or email me your requested time slot choices.  There will be a limit of 24 vaulters per session. 

  My cell phone #419-217-0507 & email address is (shawnbeamer@gmail.com).  Vaulters mus have

  general, medical & waiver forms submitted before they are allowed to begin.  Please bring to the first 

  session attended or mail. Vaulters should send forms to:


              Shawn Beamer

              104 Megan Lane

              Bellevue, Ohio  44811


*Please let me know if you have any questions via text, email or a phone call.  Please sign up early to reverve

  your spot in the vault club schedule.  Thanks, looking forward to meeting everyone soon!


  Shawn Beamer


WE RENT POLES- SPIRIT & ALTIUS 


Call at 419-217-0507 or email shawnbeamer@gmail.com




2018-2019 WINTER POLE VAULT !

1. DAYS TO VAULT ARE WEDNESDAY-THURSDAY-SUNDAY

2. WEDNESDAY AND THURSDAY- START 6:30 & END 9:00

3. SUNDAY 3 SESSIONS- 1ST SESSION, START 11:00 & END 1:30

4.                                     -2ND SESSION, START 1:30 & END 4:00

5.                                     -3RD SESSION, START 4:00 & END 6:30


6. STARTS JANUARY 6th & ENDS MARCH 14th

7. VAULTERS WANTING TWO TIMES A WEEK- PICK A WEEKDAY AND A SUNDAY TIME SLOT

8. VAULTERS WANTING ONE TIME A WEEK PICK A WED. THURS. OR SUNDAY TIME SLOT 

9. VAULTERS WANTING TO START EARLY, DECEMBER SESSINS ARE AN EXTRA $75

10. DECEMBER SESSIONS WILL MEET DECEMBER 2, 9, 16, 20, 30 -6:30-9:00.

11. BEGINNERS SESSION MEETS DECEMBER 27, 1-5.


12. COST $200 FOR ONE SESSION A WEEK & $350 FOR TWO SESSIONS A WEEK

13. VAULTER'S NAME DOES NOT LOCK INTO A TIME SLOT UNTIL PAYMENT IS RECEIVED

14. ALL PARTICAPANTS MUST SEND IN PAPERWORK & CHECK BEFORE BEGINNING

15. LIMITED TO 24 VAULTERS PER SESSION

16. MAKE CHECK OUT TO: BELLEVUE REC DEPT.

17.SEND CHECKS TO : SHAWN BEAMER- 104 MEGAN LANE- BELLEVUE, OHIO 44811

18.WE HAVE 170 POLES AVAILABLE, YOU DO NOT NEED TO BRING POLES

19. ANY QUESTIONS PLEASE CALL ME AT 419-217-0507


* REGISTRATION BEGINS NOVEMBER 1ST, 2018



  -JR. HIGH AND SR. HIGH VAULTERS ENCOURAGED TO ATTEND

  -OUR FACILITY HAS NUMEROUS DRILLING STATIONS TO WORK ON VARIOUS PARTS OF THE VAULT

  -INSTRUCTION TO HELP YOU LEARN AND UNDERSTAND TECHNIQUE

  -ILLUSTRATE HELPFUL DRILLS FOR VAULTERS TO DEVELOP AN EFFECTIVE POLE VAULT WORKOUT

  -COACHES WELCOME

  -FORMS MUST BE FILLED OUT, OR YOU DO NOT PARTICIPATE



EMAIL-SHAWNBEAMER@GMAIL.COM or TEXT- 419-217-0507



FILL OUT FORM BELOW AND SEND TO:

*THIS IS NOT THE VAULT CLUB'S ADDRESS*


SHAWN BEAMER

104 MEGAN LANE

BELLEVUE, OHIO

44811 






*********************CLICK ON FORMS BELOW************************


Use Adode Acrobat Reader to open the following forms:  To download Adobe Acrobat click here.  

Vault Form Waiver
Emergency Medical Information
Altitude Headquarters Application

Photo Release Form




VAULT CLUB ADDRESS

3000 SENECA INDUSTRIAL PARKWAY

BELLEVUE, OHIO  44811



For Driving Directions click below:

Driving Directions







2019  WINTER VAULT SCHEDULE



 WEDNESDAYS

1. Michael K                           12. Grace B.

2. Kaylen N.                           13. Macy U.

3. Ally M.                               14. Kenna S. 

4. Brennan M.                        15. Ashley F.

5. Alexis R.                            16. McKenna M. * 

6. Connor C.                          17. Hailey L. 

7. Kylie O.                             18. Kaitlyn L. 

8. Hannah H.                         19. Maggie P.                         

9. Mazzara L. *

10. Trey E. 

11. Alayna P.

* = NEED PAYMENT, SEND IN PAYMENT BEFORE FIRST VISIT.  WILL NOT TAKE PAPERWORK AT THE VAULT FACILITY.


THURSDAYS

1. Kiersten L.                         13. Melissa L. *

2. Bekah M.                           14 Sydnie M.

3. Madelyn S.                         15. Gavin J.

4. Cole S.                              16. Riley W.

5. Morgan E.                          17. Gannon B.

6. Kyle H.                              18. Gage F. *

7. A.J. S. *                             19. John M.

8. Easton S.                           20. Hanna F.*

9. Brennan W. 

10. Julia S.

11. Jacob N.

12. Reigh Annon P.

*= NEED PAYMENT, SEND IN PAYMENT BEFORE FIRST VISIT.  WILL NOT TAKE PAPERWORK AT THE VAULT FACILITY.


SUNDAY 11:00-1:30

1. Alec S.                                    13. Ryan S. *

2. Gage D.                                  14. Nick K. *

3. Jaylin D.                                 15. Reserved

4. Emma R.                                16. Gage F.

5. Mazzara L. *                           17. Morgan R.

6. Alayna P.                                18. Scott W.                               

7. Ethan S.                                 19. Josh D.

8. Emma W.

9. Kenna S. 

10. Josh R. *

11. Zane R.

12. Reigh Annon P.


*= NEED PAYMENT, SEND IN PAYMENT BEFORE FIRST VISIT.  WILL NOT TAKE PAPERWORK AT THE VAULT FACILITY.


SUNDAY 1:30-4:00

1. Kiersten L.

2. Cameron O. 

3. Addison O. 

4. Cole O. 

5. Jacob A.

6. Gabrielle J.

7. Paige H.

8. Jack S.

9. Payton B.

10. Bree L. 

11. Brooke L. 

12. Hayden J.

13. Will R.

* = NEED PAYMENT, SEND IN PAYMENT BEFORE FIRST VISIT.  WILL NOT TAKE PAPERWORK AT THE VAULT FACILITY.


   SUNDAY 4:00-6:30

1. Zaiden F.                              13. Luke A. 

2. Ethan S.                               14. Morgan E. 

3. Kylie O.                                15. Kyle H. 

4. Seth K.*                              16. Macy U.

5. Megan  C.                            17. A.J. S.

6. Easton S.                             18. Anne Marie W.

7. Greg M.                               19. Austin T.

8. Cole Sotak                           20. Haylee S.

9. Brody E.                              21. Brennan W. 

10. Grace B.                            22. Luke A.

11. Elaine H.                           23. Taylor C.

12. Carson B.                          24. Katie J.

**THIS SESSION FULL**

                                                             

* = NEED PAYMENT, SEND IN PAYMENT BEFORE FIRST VISIT.  WILL NOT ACCEPT PAPERWORK AT THE VAULT FACILITY. 





DECEMBER SESSIONS 6:30-9:00

1. Zaiden F.                                  13. Payton B.

2. Cole S.                                     14. Carson B.

3. Brody E.                                    15. Austin T.

4. Trey E.                                      16. Haylee S.

5. Alanya P.                                  17. Madelyn S.

6. Morgan E.                                 18. Anne Marie M.

7. Alex M.                                     19. Mckenna M.                               

8. Kyle H. 

9. Bryant C. *

10. Macy U.

11. A.J. S. 

12. Kenna S. 


AN ADDITIONAL $75 EXTRA 

WILL MEET DECEMBER 2,9,16,20,30


* = NEED PAYMENT, SEND IN PAYMENT BEFORE THE FIRST VISIT.  WILL NOT ACCEPT PAPERWORK AT THE VAULT FACILITY.



DEC. 27 TH - BEGINNERS CLINIC

AN ADDITIONAL $25

1. Cole O.

2. Hailey L. 

3. Kaitlyn L. 


* = NEED PAYMENT, SEND IN PAYMENT BEFORE THE FIRST VISIT.  WILL NOT ACCEPT PAPERWORK AT THE VAULT FACILITY.              





 


 

ALTITUDE HEADQUARTERS VAULT CLUB

STATE MEET ACCOMPLISHMENTS

-LIST NOT COMPLETE-

 

STATE CHAMPIONS

 

2009  KATIE NAGEOTTE             OLMSTED FALLS                 D-I GIRLS     12'8" 

2009  ALEX SLATTERY                SANDUSKY ST. MARYS      D-III BOYS   15'0"

2007  LEE MILLER                       BELLEVUE                            D-II BOYS    16'0"

2006  KELLY BEAMER                 BELLEVUE                            D-II GIRLS    11'9"

2006  MOLLY BARTKIEWICZ      WESTLAKE                           D-I GIRLS      12'0"

2002  CHAD BEAMER                  BELLEVUE                            D-II BOYS     15'9"

2001  CHAD BEAMER                  BELLEVUE                            D-II BOYS     15'3"

 

 STATE PLACERS

2005  KELLY BEAMER                    BELLEVUE                          D-II GIRLS      11'0"  2ND

2008  KATIE NAGGOTTE                OLMSTED FALLS                D-I GIRLS        12'4"  2ND

2005  ELI NICOLES                        SENECA EAST                     D-III BOYS     14'6"  2ND

2009  JAMIE ROBSON                    ONTARIO                             D-II BOYS       15'0"  2ND

2008  CROSBY SCHEMENAUER    EASTWOOD                        D-II BOYS        14'4"  2ND

2005  MOLLY BARTKIEWICZ         WESTLAKE                         D-I GIRLS         11'3"   3RD

2003  ERIC DRAVENSTOTT             SMITHVILLE                      D-III BOYS       14'0"  3RD

2007  MEGAN GREY                        ROCKY RIVER                    D-II GIRLS        11'0"   3RD

2009  BRAD KELLER                       LIB. BENTON                      D-III BOYS       14'6"  3RD

2004  ELI NICOLES                        SENECA EAST                     D-III BOYS       13'9"  3RD

2007  WILL SUMSER                      BELLEVUE                           D-II BOYS         15'0"  3RD

2009  TORI MEYER                         PATRICK HENRY                D-III GIRLS        11'0"  3RD

2006  JESSIE NADERER                 KANSAS LAKOTA                D-III GIRLS        10'6"  4TH

2007  JESSIE NADERER                 KANSAS LAKOTA                D-III GIRLS        10'8"  4TH

2004  CHRIS SKAGGS                     SAND. PERKINS                  D-II BOYS          14'3"  4TH

2003  BETSY WONDERLY               GIBSONBURG                     D-III GIRLS           9'0"  4TH

2003  JOSH LEGG                            GIBSONBURG                     D-III BOYS          13'4"  4TH

2005  MARK PITTMAN                     ELMORE WOODMORE       D-III BOYS           13'0"  5TH 

2008  JULIA WALTERS                   BELLEVUE                           D-II GIRLS            10'8"  5TH

2006  WILL SUMSER                       BELLEVUE                           D-II BOYS            14'0"  5TH

2006  JOHNNY COPLEY                  KEYSTONE                          D-II BOYS            14'0"  6TH

2006  LIZ CZERWINSKI                   PORT CLINTON                  D-II GIRLS            10'6"  6TH

2004  ELIZABETH CZERWINSKI    PORT CLINTON                   D-II GIRLS            10'0"  6TH

2004  ERIC DRAVENSTOTT             SMITHVILLE                       D-III BOYS           14'0"  6TH

2005  LEE MILLER                           BELLEVUE                           D-II BOYS             14'3"  6TH

2007  KATIE NAGEOTTE                  OLMSTED FALLS                D-I GIRLS              11'0"  6TH

2007  COURTNEY SIEBENALLER    TOLEDO WHITMER            D-I GIRLS              11'0"  6TH

2001  RYAN WINTHROP                   BELLEVUE                          D-II BOYS             13'0"  6TH

2008  JAMIE ROBSON                      ONTARIO                            D-II BOYS             13'4"  7TH

2004  JON SMITH                              BELLEVUE                          D-II BOYS             14'0"  8TH

 

STATE QUALIFIERS

2009  JORDAN BURROWS               SAND. PERKINS                  D-II BOYS

2009  ADAM KALIVODA                  AMHERST STEELE               D-I BOYS

2009  MEGAN LEAKE                       N. RIDGEVILLE  ACDMY.   D-III

2009  JULIA WALTERS                     BELLEVUE                           D-II GIRLS

2008  ADAM KALIVODA                   AMHERST STEELE               D-I BOYS

2008  NICK ROOPE                           CLYDE                                  D-II BOYS

2007  ALEX BOYD                             LEXINGTON                         D-I BOYS

2007 STEPHANIE KOSA                    LAKESIDE DANBURY         D-II GIRLS

2006  CHAD WRIGHT                        HURON                                 D-II BOYS

2006  COURTNEY SIEBENALLER     TOLEDO WHITMER              D-I GIRLS

2005  ALEX BOIWKA                         AMHERST STEELE               D-I BOYS

2005  JOHNNY COPLEY                     KEYSTONE                           D-II BOYS

2005  JJ ROBSON                                ONTARIO                             D-II BOYS

2003 ZACH BAUER                              LAKESIDE DANBURY         D-III BOYS

2003  KELLY BEAMER                         BELLEVUE                           D-II GIRLS

2003  STEVE KARNER                          PORT CLINTON                   D-II BOYS

2002  CODY STANTON                         SHELBY                               D-II BOYS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



   
 

 

        Altitude Headquarters  Copyright 2009 © LOGOi

 
  Site Map